Jak na angažovanost zaměstnanců – pro leadery a HR

Vytisknout

Eva Jedličková - Head and Heart

Ráda bych se dnes věnovala inspiraci k tématu, které je ve světě firem pořád aktuální. Angažovanost zaměstnanců. Psala jsem o ní už v článku Koučování a angažovanost zaměstnanců. V něm uvádím, že posilovat smysluplnost práce a řízení energie leadera a jeho týmu patří k základním krokům v podpoře angažovanosti. Jaké jsou ty další? A kdo s nimi může hnout?

Článek je určen manažerům, které zajímá rozvoj v oblasti leadershipu a dále HR manažerům, které zajímá jejich role v angažovanosti pracovníků.

Dnes byli mou inspirací rovněž klienti. Když hledají způsob, jak zvýšit angažovanost lidí, obvykle se obracejí na HR, aby jim s lidmi nějak pomohl. Ten pak hledá pomoc nějakého „dobrého konzultanta či kouče na engagement a firemní kulturu“. Dovolím si provokovat kritickým pohledem na věc.

Když to celé jde špatně, téma opravdu zůstane v oddělení HR, a to s obrovskou dávkou energie a kreativity vymýšlí akce, které by ve firmě s angažovaností mohly pomoci. Myslím, že je výborné, když firma umožní svým lidem zdravé svačiny, příjemné a ergonomické prostředí, kreativní způsob trávení přestávek v práci a podobně. Je úžasné, že lidé mohou získat zajímavou formou informace o tom, jak se starat lépe o své zdraví fyzické, ale také duševní, společně shrnuto – o rozvoji wellbeingu. Aktivity zprostředkované HR mohou s oblastí energie, a tudíž angažovanosti hodně pomoci.

Je však jasné, že takové úsilí (a potažmo peníze) může snadno vyjít naprázdno, pokud nebude podpořeno tím, co je zásadním klíčem k angažovanosti. A tady zůstaňme nohama na zemi. Asi už tušíte, o co jde… nebo… Někdy totiž věci zjevné, které máme přímo před nosem, nevidíme zase tak jasně.

V případě angažovanosti se jedná o manažerskou práci, nebo chcete-li o to, jak vypadá leadership v dané společnosti. Zdá se, že klíčovou rolí HR je přesvědčit manažery od nejvyšší úrovně, že je třeba hledat cestu k podpoře angažovanosti v tom, jak vedou své týmy a jak pracují se svými lidmi.

Na co se zaměřit v rozvoji leadershipu?

Práci v oblasti rozvoje manažerů, podpoře leadershipu se věnuji od samého počátku mé kariéry konzultanta, trenéra a také kouče. Za tu dobu se některé věci opravdu opakují, jen se jinak nazývají.

Na tomto místě chci shrnout nezbytné části přístupu leadera k jeho lidem, pokud u nich stojí o angažovanost dlouhodobě. Jestli následující body považujete za dávno známé, pochopím to. A budu ráda, když si společně se mnou položíte otázku, do jaké míry se u vás praxe a rozvoj ubírá směrem k níže popsaným bodům.

Praxe ve firmách totiž ukazuje, že v dnešní rychlé době právě změna v oblasti leadershipu bývá často pozadu za moderními výzkumy o práci s lidmi. Tento stav lze asi očekávat, na druhou stranu to znamená, že oblast leadershipu zasluhuje pořád obrovskou pozornost. Co bych doporučila současným leaderům, na co se mají soustředit?

 1. Budujte v týmu podporující atmosféru, bez napětí – buďte autentičtí, nehrajte hry, rozvíjejte dobré vztahy (více o tom, jak na to, viz článek Rozvoj leadershipu – lepšími vztahy k udržení pracovní energie). Nečekejte, že lidé budou pracovat stejným způsobem jako vy. Respektujte, že jsme každý jiný, a že k výborným výsledkům mohou vést různé cesty. Je to podobné jako ve sportu – Roger Federer předvádí jiný tenis než Rafael Nadal, a přesto oba vyhráli mnoho grandslamových titulů.
 2. Pracujte s tím, co jde – poznávejte své lidi, zajímejte se o tom, k čemu přirozeně tíhnou, v čem jsou dobří. Přestaňte být přehnaně kritičtí. Tančím párový tanec west coast swing, který je pro leadership velmi inspirativní. Dobrý leader totiž pozná, v čem follower, se kterým právě tančí, vyniká. Jeho úkolem je pak vytvořit v tanci takové podmínky, aby mohl follower zazářit. Oba si tak tanec více užijí.
 3. Objevujte potenciál svých lidí tím, že je zplnomocníte pro úkoly. Pracujte na odstranění svých tendencí k mikromanagementu. Vím, že to je náročné, a znovu mě napadá paralela s tancem. Leader, který followera nenechá tvořit a vede každý jeho krok, se nikdy nedozví, jaké možnosti ve svém projevu follower má a kreativitu v něm nevzbudí. Podpoří v něm poslušné následování, což ovšem šikovného followera dlouhodobě spíše odrazuje od tance s takovým leaderem.
  Jaké kvality má tedy leader rozvíjet? Potřebuje posílit schopnost „nechat věci plynout“ a dovolit svým lidem dělat chyby. V tanci to poznáte snadno – uznávaný a oblíbený leader je ten, kdo z chyb nedělá vědu, zasměje se a třeba zkusí figuru znovu nebo poradí followerovi, jak na to.
  Ustát takové situace stále ještě není mezi leadery standardem. Zde může prospět dlouhodobý rozvoj v leadershipu s individuální podporou kouče.
 4. Zaangažujte své lidi více do úkolů, projektů, do života týmu. Proč to? Je třeba vidět, že pokud má od vašich lidí proudit něco směrem k vám, je třeba totéž vysílat od vás k nim. Chcete-li tedy angažovanost, potřebujete je zaangažovat, zapojit. Co to znamená? Zajistěte, aby vaši lidé mohli rozhodnout, zapojte je do vedení nějakého úkolu, projektu, dejte jim větší oblast vlivu. Posílíte jejich autonomii a postavení ve firmě.
 5. Sdílejte úspěchy se svými lidmi. Nezapomeňte, že úspěchem dobrého leadera je právě to, co dokáže jeho tým. Sdílejte svoje úspěchy a dejte lidem vědět, že jsou jejich důležitou součástí. Na druhou stranu buďte autentičtí a odvážní ve sdílení svých nedostatků, umějte ukázat svoji zranitelnost. Vědět kdo jsem, v čem vynikám a v čem ne, činí z leadera sebe-vědomého člověka, se kterým je přitažlivé spolupracovat.

HR jako partner – hledání hranic

Jednou z tendencí ve firmách tedy je, že se manažeři domnívají, že zajistit angažovanost lidí je úkolem HR. Co je třeba dodat – bývá to však také HR, které si právě do role řešitele a zachránce někdy naběhne.

Důležitým krokem je tedy hledání hranic, vyjasnění si, co kdo v této otázce může a je ochoten dělat. Tato hranice není stálá a obě strany při její utváření potřebují míst jasno ve svém zapojení tak, aby vznikla spolupráce energizující, která přinese dobrý výsledek.

Protože se často setkávám s HR, tak chci právě pro HR business partnery shrnout, co se osvědčuje:

 • Pokud hledáte inspiraci a sbíráte podněty, jak to kde chodí, čtěte, navštěvujte konference či různá HR networkingová setkání.
 • Pokud chcete nad situací přemýšlet hlouběji, pracovat na sobě a vidět jiné úhly pohledu, doporučuji rozvojovou / supervizní skupinu, kde v bezpečném prostředí můžete své situace a hranice prozkoumávat.
 • Pokud hledáte podporu v rozvoji sebevědomého profesionálního partnera, možná by vám mohl být užitečný kouč. Zejména pokud kouče mohou mít manažeři, pro které máte být partnerem, tak proč ne vy sami?

A co vy? Ať už jste z HR nebo z jiných částí firmy – jak jste na tom s angažovaností zaměstnanců u vás? A kdo se o ni jak stará? Kdo se podílí na řešení? A jak jste s tím spokojení?

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace