Jaká je naše zkušenost s projektem Jsem v kurzu?

Rozhovor s konzultantkou v oblasti firemního vzdělávání Martinou Dubcovou. Jaká je spolupráce s úřady práce, jaké kurzy schvalují a na co si dát při výběru vzdělavatele pozor.

KEY Trainings s.r.o.

Můžeš představit projekt Jsem v kurzu? Jaký je jeho cíl?

Projekt Jsem v kurzu umožňuje lidem zajistit si práci do budoucna. Svět se rychle mění a AI postupně nahrazuje určité pracovní pozice. Lidé, kteří investují do svého vzdělání, nemusí mít obavy o budoucí pracovní možnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nabízí díky EU a Národnímu plánu obnovy stovky milionů Kč na rozvoj digitálních dovedností potřebných pro práci i život v moderní digitalizované společnosti. Tato investice má potenciál přinést v budoucnu finance do státního hospodářství. Osoby, které využijí tuto příležitost, získají cenné know-how za desítky tisíc korun.

Stát tvoří lidé. Čím více jsou vzdělaní, tím rychleji se mohou rozvíjet české firmy. Z této státní investice ve výsledku profitují všechny strany: účastníci školení získávají lepší výplatu a pracovní možnosti, firmy získávají nové zakázky a zvyšují efektivitu svých zaměstnanců, a v konečném důsledku i stát inkasuje peníze z výplat a daní ze zisku firem.

Čerpáš z konkrétní zkušenosti?

Ano. Spolupracujeme s dodavateli IT řešení, kteří svým zákazníkům poskytují technologické inovace. Někdy se jedná o malé regionální firmy s omezeným rozpočtem pro vzdělávání. Zaměstnanec se kvůli svému dlouholetému zákazníkovi rozhodl naučit pracovat s Power BI. Díky projektu Jsem v kurzu zaplatil za školení Microsoft Power BI Data Analys necelých 5 000 Kč. Náklad na kurz firma zaměstnanci proplatila. Tento krok přinesl firmě nadšeného odborníka v oblasti Power BI, jehož služby nyní nabízí po celém kraji. Nejenže získala danou zakázku, ale nyní usiluje o další.

Jak požádat o tuto finanční podporu?

Program Jsem v kurzu je celý na online platformě. Kdo umí objednat na e-shopu, zvládne se registrovat i na školení Jsem v kurzu. Je to poprvé, kdy vám stát hradí 82 % nákladů na školení, a není potřeba k tomu sepisovat stohy papírů. Vše je online a snadno dostupné.

Co považuji za nešťastné je, že projekt vede Úřad práce (ÚP). Díky tomu se setkávám s názorem, že je určen pouze pro nezaměstnané osoby. Lidé se bojí program použít. Mají pocit, že je to zneužití programu. To je chybná úvaha. Cílem je vzdělat občany České republiky v oblasti IT gramotnosti, digitalizace, automatizace a práce s IT nástroji. Každý je v programu vítán.

Kdy Pumpedu vstoupilo do projektu a jaké byly začátky komunikace s ÚP?

Do projektu MPSV Jsem v kurzu jsme se zapojili s Pumpedu na jaře. Začátek byl náročný. Nikdo nevěděl, jaké kurzy budou schvalovány a na co přesně lze dotaci získat. Úředníci na úřadech práce, pod které projekt spadá, neměli přesné zadání. Školení prošlo u jednoho úředníka, ale u druhého bylo pro jiného uchazeče zamítnuto. Někteří zájemci se pokoušeli žádat 2x - 4x a vždy byli ÚP zamítnuti.

Pracovníků na úřadě práce mi bylo líto. S IT nemají zkušenosti a najednou museli rozhodovat, jaký kurz do digitalizace spadá a jaký ne. V té době jsem si říkala, zda je to opravdu projekt, ve kterém chceme být zapojeni. Nicméně celková vize projektu se shoduje s našimi cíli. V IT může pracovat každý. Tento projekt umožňuje udělat první krok k finanční nezávislosti a k práci v oboru, který má budoucnost.

Jaká je spolupráce s ÚP nyní?

Každý projekt v takto velkém rozsahu potřebuje čas na doladění. Překvapilo mě, že MPSV a jednotlivé ÚP postupně zlepšují celkovou komunikaci se vzdělávacími partnery. Zaměstnanci na ÚP reagují mile a snaží se společně s námi řešit vzniklé problémy. Lidé na úřadech jsou již více kvalifikovaní. Zlepšila se informovanost. Pro jednotlivé regiony byly doplněny kontaktní osoby. Nakonec se z toho stal skvělý projekt.

Co bys poradila těm, kteří uvažují o dotacích na vzdělávání?

Aby si pohlídali, ke komu se na kurz hlásí. Vzdělavatel, který nabízí školení na portálu Jsem v kurzu, by měl mít minimálně 2 roky zkušeností v oblasti vzdělávání dospělých. Firmy, které na trhu působí kratší dobu, jsou z projektu postupně vyřazovány. Mnoho školicích center se snaží nahrát na portál všechny své kurzy. Ještě nemají zkušenost, že jejich nabídka není pro daný program validní.

Jaké kurzy úřady práce schvalují a které naopak neprojdou?

Dotace na školení činí až 50 000 Kč na celou dobu tříletého projektu. Často kurzy za 50 000 Kč úřad práce považuje za finančně neefektivní. Zároveň neprocházejí certifikace třetích stran. Při procházení nabídky na portále Jsem v kurzu na první pohled vidím, že některé kurzy nemohou schvalovacím procesem projít. To může zájemce o vzdělávání odradit. Vybere si školení, měsíc čeká na schválení od ÚP a nakonec přijde zamítnutí a zrušení celého kurzu. Kurzy, které ÚP schvalují a podporují, jsou školení na Microsoft (nabízíme jich desítky), CompTIA, vývojářská školení, kurzy v oblasti online marketingu či uživatelská školení Microsoft 365.

Potřebujete se na něco k projektu Jsem v kurzu zeptat?

Ozvěte se nám nebo se můžete podívat do záložky Dotované kurzy