Kdy využít služeb kariérního kouče?

Kariérní koučink může být na dnešním trhu práce přínosný především pro ty, kteří procházejí změnou kariéry z jedné oblasti do druhé nebo právě získali vzdělání, které jim má pomoci k dalšímu rozvoji kariéry. Katharine Brooksová, která řídí středisko kariérních služeb na College of Liberal Arts při americké University of Texas at Austin, shrnuje důvody pro vyhledání kariérního kouče takto:

- Chcete-li se dozvědět více o sobě a svých silných stránkách, abyste je mohli lépe zdůraznit potenciálním zaměstnavatelům.

- Chcete-li získat impuls, který potřebujete k tomu, abyste začali tvrději hledat nové pracovní uplatnění.

- Chcete-li získat dovednosti potřebné k hledání práce, jako je umění networkingu či zvládnutí pracovního pohovoru.

- Chcete-li dosáhnout lepší rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem nebo zvládnout příležitosti, jako je nabídka povýšení.

- Chcete-li získat práci v jakémkoli oboru a přes veškerou snahu se vám to nedaří.

A jak si pak vybrat správného kariérního kouče?

Katharine Brooksová radí volit v první řadě někoho, kdo je členem důvěryhodné profesní organizace, například Mezinárodní asociace koučů. Vyžádejte si také životopis a reference potenciálního kouče. Ujasněte si celkovou cenu jeho služeb.

Velmi důležité je také znát filozofii, s níž příslušný kouč ke koučování přistupuje. Vybírejte podle toho, s jakými klienty kouč obvykle pracuje a jakým konkrétním problémům se věnuje. Ověřte si u veřejně dostupných zdrojů, zda se váš potenciální kouč nepotýká se závažnými stížnostmi svých klientů.

Než se dohodnete na spolupráci, požádejte kouče o úvodní sezení. Zvažte, zda se vám s ním bude dobře komunikovat a může vám být přínosný. Jakmile najdete vhodného kouče, snažte se plně využít jeho znalostí a služeb. Aktivně se zapojujte do procesu koučování, nezůstávejte jen pasivním příjemcem informací.

-kk-

Zdroj: Psychology Today - americký portál a komunita odborníků z oblasti psychologie
Zobrazit přehled článků ze zdroje Psychology Today