Potvrzeno: Kdo málo spí, hůře vypadá

Vytisknout

Ne nadarmo se říká „vyspat se do krásy“. To, že lidé, kteří dostatečně dlouho spí, působí na své okolí příjemnějším a zdravějším dojmem než lidé trpící spánkovou deprivací, je všeobecně známo. Podle výzkumníků ze švédské lékařské univerzity Karolinska Institut však o tom dosud chyběl vědecký důkaz. Provedli proto studii, pro níž se živými modely stalo 23 mladých mužů a žen.

Fotografie mluví za vše

Vědci fotografovali obličeje dobrovolníků po osmi hodinách spánku a opakovaně po 31 hodinách bez spánku. Další, nijak neškolení dobrovolníci pak fotografie hodnotili. Fotografie byly pořízeny ve standardizovaném formátu, kdy snímání obličejů probíhalo ze stejné vzdálenosti, bez makeupu a se stejným výrazem.

Jak shrnuli výzkumníci v odborném časopise British Medical Journal, pozorovatelé, kteří fotografie hodnotili, jasně označili obličeje spánkově deprivovaných lidí za unavenější, méně atraktivní a méně zdravé.

-kk-

Zdroj: BBC - zpravodajský server BBC
Zobrazit přehled článků ze zdroje BBC
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace