Virtuální realita zvyšuje kvalitu lékařské péče i bezpečí pacientů

V době izolace, distanční výuky i přetíženého zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru, nabízí virtuální realita řešení, které významně usnadňuje zaškolení zdravotnického personálu.

Virtual Lab: aplikace JIPka
Ilustrační snímek

Českobudějovický Virtual Lab zabodoval s aplikací JIPka v hackathonu Hack the Crisis. Bezpečné tréninkové virtuální prostředí pomáhá řešit zaškolení zdravotnického personálu na přístrojích nezbytných pro záchranu života. Nápad podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a mladí vývojáři v těchto dnech předali první prototyp. 

Virtuální jednotka intenzivní péče je určena i pro zahraniční trh, kde je prezentována prostřednictvím CzechTrade.

Virtuální JIP funguje jako tréninkové prostředí pro lékaře a zdravotnický personál. Nemocnice si mohou z virtuálního katalogu navolit digitalizovaný model konkrétního přístroje a v některém z tréninkových modulů spustit školení.

Na vývoji tréninkové aplikace se také aktivně podílejí lékaři a primáři nemocnic v Jindřichově Hradci, Písku a Českých Budějovicích. Podporu a význam pro využití v praxi potvrdili i odborníci z oboru simulační medicíny a další specialisté z praxe.

Jak funguje JIPka?

Virtuální JIP funguje jako platforma. Představte si místnost jednotky intenzivní péče, kam vstoupíte. Tam je lůžko s pacientem a veškeré přístroje, které nemocnice opravdu používá, ty si navolíte z virtuálního katalogu. Trénovaný pak postupuje podle scénáře, který je připraven ve spolupráci s lékaři a výrobci zdravotnické techniky.

Scénář se zaměřuje na procvičení rutinních úkonů, které musí zdravotník provést a které by si měl zafixovat, protože jinak, při opomenutí jakéhokoliv kroku, by ohrozil život pacienta.

„Spolupracujeme s významnými dodavateli zdravotnické techniky, jejichž přístroje jsme převedli do virtuálního modelu - např. dialýza od B.Braun, Hamilton plicní ventilátor, Corovent vyvinutý pro Covid19 pacienty, lůžka Linet, monitor Philips, inkubátor TSE aj.,“ upřesňuje konkrétní zájem výrobců spolumajitel společnosti Virtual Lab Leoš Kubíček.

Virtual Lab: JIPka - CoroVent

Virtuální realita poslouží i k prezentaci technologických zařízení

V praxi se teď ukazuje, že pro výrobce zdravotnické techniky je zajímavé mít virtuální model svého zařízení jako součást platformy JIP. Model plánují použít pro efektivnější poskytování servisu, zácvik servisních techniků i obsluhy, ale i pro obchod a marketing. V době, kdy se zrušily tradiční veletrhy, je pro firmy, které potřebují klientům zprostředkovat zkušenost se svým zařízením, virtuální realita jedinou plnohodnotnou náhradou.

A jak je náročné převést modely do virtuální reality?  „Samotní výrobci nám poskytnou 3D podklady, návody a zkušenosti z praxe.  To vše převedeme do interaktivního tréninku ve virtuální realitě. Veškerá nastavení, ovládání a s nimi spojené činnosti jsou tak v souladu s doporučením výrobců a respektují skutečné postupy lékařů. Účastníkům umožní zafixovat si jednotlivé kroky a vyvarovat se případných chyb, “ vysvětluje Andrej Braguca spolumajitel firmy a vedoucí týmu vývojářů.

„Nemocnice nás seznámily s nevýhodami běžných školení, to je náročné na čas i logistiku, lidé musí někam dojet, strávit tam určitý čas, kdy nejsou na oddělení, učí se z videí a textu a samotná praktická stránka je omezena jak časem, tak počtem účastníků. Oproti tomu k tréninku ve virtuální realitě potřebujte jen počítač, headset a námi vyvinutou aplikaci.  Díky ní se trénovaný přenese na JIP přímo ve své pracovně a v čase, který mu vyhovuje. Zvolí si konkrétní scénář a projde tréninkem.“

Simulování postupů léčby a péče o pacienty pomocí virtuální reality usnadňuje proces učení a šetří čas i peníze. Trénink je flexibilní, měřitelný a zvýšení jistoty zdravotníků v konkrétních postupech zvyšuje i bezpečí pacientů a kvalitu péče.