Jak na anti-covid večírek aneb 2xO večírek

Letošní vánoční večírky budou velmi pravděpodobně jiné. Firemní setkání spojené s koncem starého či začátkem nového roku jsou přitom velmi důležitou součástí kultury mnoha firem. Je to významná příležitost, kdy management děkuje zaměstnancům, lidé se navzájem potkají a navážou či posílí neformální vztahy s kolegy, což podporuje jejich pracovní spokojenost.

Jak tedy na to v době rouškové, remote, distanční?

Virtuální teambuilding, Česká cesta

Podpořte vzájemnou pospolitost

I když je letošní rok úplně jiný a nic není jisté, nevynechávejte na přelomu akci s tím, že se nic nestane, když se kolegové neformálně neuvidí.

„Pro správně fungující tým je důležitý nejen společný cíl a vyladěné procesy, ale i vzájemné vztahy. Dobré vztahy s kolegy a vzájemná pospolitost jsou často důvodem, co týmy skutečně drží pohromadě,” říká Jan Marek, výkonný ředitel České cesty, která pro firmy vymýšlí a organizuje eventy a věnuje se zážitkovému rozvoji jednotlivců a týmů.

Dokládá to i průzkum „State of Remote Work 2020”. Podle něj pocit osamělosti patří mezi nejvýznamnější překážky práce mimo kancelář a je také jedním z důvodů, proč zaměstnanci následně častěji pracovní místo opouští. Další stejně významnou překážkou je obtížná spolupráce a komunikace při práci na dálku.

✅ Ocenit zaměstnance – důležité.

✅Potkat se a podpořit neformální vztahy – důležité.

Existuje několik způsobů, jak bezpečný „anti-covid” večírek zorganizovat. Česká cesta přináší tip na 2xO: online a outdoorový večírek.

Online / unplugged hybridní večírek

Stoprocentně anti-covid bezpečnou cestou je organizace online večírku. Někteří mohou protestovat, že to není ono, že to nefunguje a že už všichni mají „online” plné zuby.

„Ano, virtuální platforma je jiná, avšak i v rámci ní, i když se s kolegy nevidí naživo, mohou firmy posílit vzájemnou pospolitost a posílit firemní kulturu. Stejně jako večírky naživo mohou vypadat různě, tak i akce v online prostředí nemají jen jednu podobu,” vysvětluje Jan Marek.

Platformou virtuálního eventu může být aplikace typu MS Teams či Zoom, ale také  propracovaná „gamingová” platforma nebo virtuální studio s moderátorem, který dá celému eventu řád, noblesu a vyšší kvalitu. Podle Marka dobrou alternativou pro firmy, které mají více poboček, je kombinace obou forem.

„Takzvaně unplugged, fyzicky, se potká tým na pobočce a virtuálně se spojí s ostatními pobočkami,” říká Jan Marek.

Taková setkání je možné okořenit soutěží mezi pobočkami, společnou aktivitou, představením či vystoupením. Nápadům se meze nekladou.

Teplý zimní outdoor večírek

Vzhledem k tomu, že koronavirus se tolik nešíří v exteriéru a pokud tomu nebude bránit aktuální situace a související vládní opatření, nabízí se možnost venkovních eventů, případně kombinace akcí s kratší dobou v interiéru. Řadu zábavných a poznávacích aktivit, kterými byste jinak vyšperkovali tradiční akci, není problém přenést i do exteriéru.

„Oblíbené jsou například aktivity ve virtuální realitě (nejpopulárnější VR hra Beat Saber)  nebo tzv. minutové výzvy, které navíc umíme tematicky klientovi přizpůsobit – ať už k celkovému tématu večírku, k oboru podnikání klienta či jeho firemním hodnotám,” říká Jan Marek a doplňuje: „A když je v letošním roce omezené cestování, proč se nevydat třeba na cestu kolem světa?!”

Aby kolegům na akci nebylo chladno a neměli potřebu se příliš k sobě „tisknout”, zajištění teplometů je samozřejmostí. V každém případě večírek nemusí být eventem, který jen a pouze začíná a končí na venkovní terase restaurace.

Venkovní večírek v pohybu

Pro firmy a jejich týmy může Česká cesta připravit i týmovou hru s využitím mobilní aplikace Action Track. Aktivita může být dynamická a závodní, nebo naopak pohodová. Týmy se mohou pohybovat pěšky nebo autem.

Ať tak či tak, principem je, že týmy navštěvují různá místa, plní zajímavé úkoly se zaměřením na kreativitu, logické uvažování, fyzickou zdatnost apod. Zároveň mohou přes aplikaci sledovat ostatní týmy a zjistit, kde se pohybují nebo s nimi komunikovat. Na konci takové aktivity se pak všichni kolegové setkají na jednom místě, například právě na dané terase restaurace. A párty může pokračovat!

Pohybový večírek může zahrnovat taktéž komentovanou procházku městem nebo bruslení s doprovodnými aktivitami.

Zkoušejte, inovujte, nerezignujte

Letošní rok je pro všechny nový. V každém případě jsme se toho všichni spoustu naučili. A ještě se učit budeme. VUCA (Volatility-Proměnlivost,  Uncertainity-Nejistota, Complexity-Složitost, Ambuiguity-Dvojznačnost) svět je skutečně tu a s ním i nutnost oprostit se od zaběhlých zvyklostí a zkoušet dělat věci jinak.

Letos mnoho příležitostí pro neformální akce nebylo, přitom v řadě firem bylo nutné přidat na tempu. Přesně proto je vhodné na vánoční či novoroční setkání nerezignovat a možná právě skrze něj lidem poděkovat a společně se pochválit, že jste tento náročný rok zvládli.

„Ať už akci realizovat chcete nebo stále váháte, ozvěte se nám. Česká cesta je připravena najít to pravé řešení pro vás a vaši společnost,” doplňuje na závěr Jan Marek.