Až devět měsíců bez práce nepoškodí kariéru manažera

V současné ekonomice neplatí, že by delší doba bez zaměstnání znamenala pro vyšší manažery stigma jako v minulých letech. Dokládá to alespoň výzkum společnosti Robert Half Management Resources, který oslovil 150 vyšších manažerů z tisícovky největších amerických podniků. Respondenti se shodli na tom, že průměrný vyšší manažer může být bez práce devět měsíců, než to začne mít negativní vliv na jeho kariéru.

Výkonný ředitel Half Management Resources Paul McDonald vysvětluje: „Většina náborových manažerů uznává, že ekonomika vyřadila mnoho výjimečných lidí. Některé vlastně využívají současné ekonomické prostředí k tomu, aby najímaly zkušené zaměstnance, kteří by před rokem nebyli k dispozici."

Aby manažeři mohli využít této výhody, doporučuje jim zůstat profesionálně aktivními prostřednictvím práce na projektech, dobrovolnictví a odborného vzdělávání.

- Buďte pružní. Manažer dnes nemusí najít stejné místo, ze kterého odešel. Je proto třeba prozkoumat způsoby, jak uplatnit svou odbornost v nových oblastech a ukázat své přenositelné dovednosti.

- Efektivně budujte kontakty. Vaše síť kontaktů by měla zahrnovat lidi s různou úrovní odbornosti, včetně těch mimo vaše odvětví. Využijte sociální webové stránky.

- Seznamte se s danou firmou. Čím lépe se seznámíte se silnými a slabými stránkami a také kulturou firem, tím lépe se můžete připravit na přijímací pohovor.

- Zvažte přemístění. Buďte otevření možnostem v jiných městech nebo státech, zejména jsou-li vaše dovednosti vysoce specializované.

- Zůstaňte pozitivní. Nalezení nové manažerské pozice může trvat déle, protože jich je dnes k dispozici méně. Nenechte se tím odradit a připravit o sebevědomí.

-kk-

Zdroj: The Wall Street Journal Online - server prestižního amerického ekonomického deníku
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Wall Street Journal Online