Očekávejte nečekané

Vytisknout

Jedním ze základních předpokladů úspěšného leadershipu je umění vypořádat se s neočekávanými událostmi. Vítěze od poražených odděluje schopnost rychle reagovat a vzpamatovat se. Článek proto přichází se čtyřmi strategiemi, jak začít rychle jednat a minimalizovat dopad neočekávaného.

- Budujte záložní řešení. Vůdcové by měli znát výhody alternativních řešení. I když ne vždy lze mít připravený a vyzkoušený plán B, mentální flexibilita dokáže zabránit tomu, aby se specifikace a očekávání staly tvrdými překážkami rychlé reakce.

- Komunikujte. Je třeba, aby informace proudily rychle a všemi směry. V dnešní době mohou být velmi nápomocné sociální sítě. Sběr a třídění dat v krátkých cyklech také pomáhá k rychlejším změnám.

- Spolupracujte. Lidské vztahy, oddanost a houževnatost pomáhají firmám rychle se vzpamatovat. Když se lidé zajímají jeden o druhého, mají společné cíle a možnost jednat, dokáží nejistotu zvládnout rychleji a zachovat si vysokou výkonnost.

- Dodržujte hodnoty a principy. Jasné standardy a hodnoty mohou sloužit jako řídicí systém pro rozhodování bez zdlouhavé byrokracie. Lidé díky nim budou vědět, co mají dělat, aniž by jim to někdo musel říkat nebo dovolovat.

-kk-

Zdroj: Harvard Business Review - zpravodajský portál vydavatelství přední americké obchodní školy Harvard Business School
Zobrazit přehled článků ze zdroje Harvard Business Review
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace