Úterý je nejvytíženější den v kancelářích, pátky jsou v Praze poloprázdné

Podle průzkumu společnosti Savills se Praha může pochlubit největším nárůstem návratu zaměstnanců do kanceláří mezi evropskými hlavními městy za posledních šest měsíců. Avšak i s tímto nárůstem se fyzická obsazenost kanceláří v Praze drží na 57 %, což ji umisťuje na čtvrté místo v Evropě, za městy jako Madrid (68 %), Londýn West End (61 %) a centrální obchodní čtvrť (CBD) v Paříži (59 %). Stále ale není na úrovni před pandemií, kdy fyzická obsazenost kanceláří byla přibližně 70 %.

Pavel Novák, Commercial Real Estate Professional, Savills ČR

Detailní analýza dále ukázala, že úterý je nejvytíženější den v Praze s 62 % obsazeností kanceláří, zatímco pátek je s 45 % obsazeností nejméně využívaným dnem pro práci v kanceláři, což naznačuje, že mnoho Pražanů využívá tento den pro práci z domova.

Savills ČR

Úterní vysoká obsazenost svědčí o preferenci zaměstnanců začít pracovní týden v kanceláři, zatímco nižší páteční čísla ukazují na rostoucí trend flexibilní práce.

Vzhledem k tomu, že mnoho zaměstnanců a firem hledá nejlepší možné pracovní prostředí, je důležité nabízet kancelářské prostory, které podporují jak produktivitu, tak i spokojenost zaměstnanců. V Praze je však stále nedostatek kvalitních kancelářských budov, což může být výzvou pro další růst obsazenosti.

Savills ČR

Společnost Savills zároveň upozorňuje, že stabilizace obsazenosti kanceláří na úrovni okolo 60 % v celé Evropě naznačuje, že firmy i zaměstnanci nacházejí rovnováhu mezi prací v kanceláři a prací z domova, což by mělo být zohledněno při plánování budoucích pracovních strategií.