Víte, kdo byl první mentor? Byl to Mentor s velkým M, jeden z hrdinů Homérova eposu Odyssea. Právě Mentora pověřil Odysseus před svým odchodem do Trójské války, aby vychovával a chránil jeho syna Télemacha.
Mentorovo jméno se pak stalo synonymem moudrého a důvěryhodného rádce, který pomáhá méně zkušenému svěřenci učit se a překonávat překážky.
V personalistice jsou mentoři chápáni jako odborníci na určitou oblast, kteří předávají své znalosti a zkušenosti druhým. Jdou jim příkladem v tom, jak dosáhnout větší profesionality i kariérního růstu.
Většinou jsou to zkušení manažeři nebo specialisté. Mentorem však může být kdokoli, kdo se chce podělit o své zkušenosti, a pomoci tak méně zkušeným. Existuje dokonce i tzv. reverzní mentoring, kdy mladší a méně zkušení zaměstnanci mentorují své starší, zkušenější a výše postavené kolegy.
Mentorování může být zcela neformální v rámci každodenní spolupráce, ale i v podobě formálního vzdělávacího programu uvnitř firmy. Pokud má takový program uspět, měl by stát na následujících pěti pilířích.