Největší poptávka po brigádnících je jako tradičně v maloobchodu, pohostinství, ubytovacích službách, cestovním ruchu, ve skladech, výrobě a logistice. Firmy shánějí především prodavače, pokladní, číšníky a servírky, pomocné síly do kuchyně, administrativní síly, skladníky nebo řidiče. Potřebují pokrýt sezónní práce, zastoupit zaměstnance na dovolené a získat pracovníky pro nárazové zakázky. Zatímco struktura nabídky je podobná jako v minulých letech, preference studentů se změnily.
Největší zájem mají o brigády, které umožňují časovou flexibilitu, alespoň zčásti práci z domova nebo které souvisejí s jejich studijním oborem. Jde o práce v administrativě, marketingu, na sociálních sítích, v IT podpoře, digitálních službách a obecně na pozicích, které vyžadují digitální dovednosti. Méně atraktivní jsou pro studenty místa s pevnou pracovní dobou, vyžadující manuální nebo fyzicky náročnou práci.
Odměny brigádníků se ve srovnání s minulostí mírně zvýšily, což souvisí s růstem minimální mzdy a poptávkou po pracovní síle. Přetrvávají však mezi nimi značné rozdíly podle pozice, typu práce a lokality.
Hodinová mzda brigádníků se nejčastěji pohybuje od 130 do 200 Kč, ale setkáváme se i s nabídkou vyšší. Vyšší mzdy nabízejí firmy v Praze, podniky ve směnném provozu nebo firmy, které shánějí pracovníky pro fyzicky náročnější práce a výpomoc na specializované pozice. Nejvyšší poptávka po brigádnících je potom v regionech, v nichž se nacházejí průmyslové a logistické parky se sklady a výrobou.
Pokud jde o zdanění, brigádníci s dohodou o provedení práce, kteří se přihlásí o základní slevu na poplatníka, jsou až do výdělku 11.500 Kč osvobozeni od odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Pro absolventy středních a vysokých škol je důležitá i délka smlouvy. Pokud totiž překročí jeden měsíc, mohou přijít o status studenta a stát za ně nebude hradit zdravotní pojištění.
Novela zákoníku práce umožnila, že si na brigádách mohou poprvé přivydělat i čtrnáctiletí školáci, kteří nedokončili povinnou základní docházku. Brigádničit mohou výhradně během prázdnin, nejvíce 7 hodin denně, 35 hodin v týdnu a na pozicích, které neohrožují jejich zdraví, bezpečnost ani rozvoj.
Vyloučeny jsou třeba fyzicky náročné práce ve výrobě a stavebnictví, práce v chemických provozech, noční provozy, přesčasy a práce, spojené s prodejem alkoholu a tabáku. Nejvhodnější pro tuto skupinu jsou administrativní výpomoci v kanceláři, doplňování zásob ve skladech, roznosy letáků, lehké úklidové práce nebo brigády při sportovních, kulturních a komunitních akcích.
Rodiče čtrnáctiletých brigádníků by jim měli aktivně pomoci s výběrem a dohlédnout na to, že jde o legální smluvní vztah v bezpečném pracovním prostředí, jehož podmínky jsou stanoveny v dohodě o pracovní činnosti nebo v dohodě o provedení práce. Povinností je zaměstnavatele je zajistit brigádníkovi zdravotní prohlídku a uzavřít s ním smlouvu. Podmínkou takové dohody je i písemný souhlas zákonného zástupce.
V případě problémů, nejasností či pochybností se mohou rodiče obrátit na inspektoráty práce, které zaměstnávání mladistvých kontrolují. Kontaktovat mohou i bezplatné právní poradny nebo krajské hygienické stanice, které rozhodují o tom, zda práce odpovídá požadavkům zákona.
Brigády pro čtrnáctileté jsou novinkou, na kterou si zaměstnavatelé, dospívající školáci i rodiče teprve budou muset zvyknout. V současné době proto neregistrujeme žádný nadstandardní zájem ze strany brigádníků ani nabídku zaměstnavatelů, která by byla cílena právě na tuto věkovou skupinu.