Několik tipů, jak během rozhovoru u druhého člověka detekovat lež

Personalista musí často fungovat napůl i jako psycholog. Musí umět takzvaně „číst“ lidi či zjišťovat, jestli se hodí do určitých týmů nebo na určité pracovní role. A ideálně také poznat, jestli kandidát nebo současný zaměstnanec nemluví pravdu. Zde jsou tedy čtyři tipy, jak detekovat lháře.

Ilustrační snímek

Mlžení

Jak uvádí Forbes, když lidé lžou, často odpovídají zbytečně dlouhými, vágními a komplikovanými odpověďmi, a to i na uzavřené otázky typu ano/ne. Komplikované odpovědi by vás měly zarazit především u lidí, kteří se jinak vždy vyjadřují úsporně a věcně.

Neschopnost udržet oční kontakt

Oči jsou bránou do duše a mnoho nám prozradí i co se týče lhaní. Dejte si pozor na přerušený oční kontakt, uhýbání očima, těkání po místnosti. Ke konci schůzky se člověka, se kterým jednáte, zeptejte, jestli vás seznámil s úplně všemi riziky, které se potenciálně váží k jeho nabídce. Jestliže před odpovědí tento člověk uhne očima, dejte si pozor. Je totiž možné, že před vámi něco tají.

Zakrývání úst rukou

Ruka položená na kteroukoliv část hlavy většinou značí větší či menší míru nervozity. Ruka položená při mluvě na ústa pak může být podvědomým obranným reflexem člověka, který říká něco, co není slučitelné s úplnou pravdou.

Nervózní pohyby

U mnoha lidí může být klepání nohou normálním špatným zlozvykem, který nemusí značit nic závažného. Jestliže ale mluvíte s člověkem, který takový zlozvyk nemá, a při nějaké promluvě začne nervózně poklepávat nebo třást nohou, buďte na pozoru. V kombinaci s jinými varovnými signály se může jednat o projev nervozity při vědomém obelhávání.

 

 

-mm-

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com