Práce z domova není pro každého

Vytisknout

Práce z domova byla do nedávna pouze privilegiem mála šťastlivců. Dnes je však díky rozvoji komunikačních technologií situace jiná. Doma může teoreticky pracovat řada zaměstnanců, zaměstnavatelé však v této souvislostí také čelí novým problémům. Práce z domova totiž není pro každého. Článek uvádí, kdo je vhodným kandidátem na tuto pružnou formu práce.

- Disciplinovaní a schopní pracovníci. Měli by být schopni efektivně řídit svůj čas a pracovat nezávisle.

- Zaměstnanci s dobrými záznamy o výkonnosti. Kvalifikovaní zaměstnanci by měli prokázat svou tvrdou práci, dovednosti a oddanost dříve, než budou uvažovat o práci z domova

- Pracovníci s dobrými komunikačními dovednostmi. Měli by nejen umět komunikovat, ale také znát různá komunikační média.

- Zaměstnanci, kteří se nepotřebují tváří v tvář stýkat se zákazníky či kolegy. Pokud někdo závisí na neustálém kontaktu s druhými, není pro něho práce na dálku vhodná.

- Pracovníci, kteří nepotřebují speciální vybavení nebo přístup ke specifickým složkám a zdrojům. Pokud závisejí na zdrojích, které mají pouze v kanceláři, měli by tam i zůstat.

Zaměstnavatel by se měl přesvědčit, za zaměstnanci, kteří chtějí pracovat z domova, splňují všechna výše uvedená kritéria. Dále je třeba, aby dohoda o pružné práci byla přínosná pro obě strany. Sestavte ji se zaměstnancem v písemné formě a jasně specifikujte pravidla. Zvažte také, zda bude třeba provést nějaké školení, například v otázce bezpečnosti práce nebo komunikačních dovedností.

Zaměstnanec pracující z domova by měl dodržovat všechna ujednaná pravidla a profesionální normy. Doma by si měl vyčlenit speciální místo pro výkon své práce. Měl by si jasně ohraničit pracovní a osobní čas. Důležité je, aby udržoval pravidelné vztahy s firmou a účastnil se všech důležitých porad a společenských událostí.

Měl by zůstat pružný i v tom smyslu, že pokud jej zaměstnavatel vyzve, aby přišel do kanceláře, učiní tak. V neposlední řadě je třeba informovat zaměstnavatele o všech změnách týkajících se místa výkonu práce a dalších kontaktních údajů.

-kk-

Zdroj: HR World - on-line komunita pro odborníky na lidské zdroje
Zobrazit přehled článků ze zdroje HR World
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace