SHRM: Pružná práce v 21. století

Vytisknout

Největší výhodou formálních programů pro pružný výkon práce je zlepšení kvality osobního, respektive rodinného života zaměstnanců. Shodlo se na tom 68 % manažerů HR v průzkumu Society for Human Resource Management (SHRM) z konce roku 2010. Průzkum s názvem Workplace Flexibility in the 21st Century vychází z odpovědí 551 manažerů HR náhodně vybraných z členů SHRM, kterých v té době bylo téměř 250 tisíc.

67 % HR profesionálů pak vidí v zavádění programů pružného uspořádání pracovní doby pozitivní vliv na pracovní morálku, spokojenost zaměstnanců s jejich prací, angažovanost a retenci zaměstnanců. 53 % hovoří o pozitivním vlivu na oddanost zaměstnanců vůči organizaci a 52 % o vítané pomoci při získávání potenciálních zaměstnanců.

Pětice nejúspěšnějších programů pružného uspořádání pracovní doby zahrnuje:

  1. Práce v určitých měsících (např. učitelé nebo účetní).

  2. Práce na dálku.

  3. Pružný pracovní rozvrh bez vytýčení povinných hodin pro přítomnost na pracovišti.

  4. Pružný pracovní rozvrh s vytyčením povinných hodin pro přítomnost na pracovišti.

  5. Stlačený pracovní týden.

Průzkum shrnuje, že programy pružné práce nejčastěji vznikají na žádost zaměstnanců. V ekonomicky náročných dobách pak mohou být alternativou k propouštění. Stěžejním předpokladem k fungování těchto programů je komunikace mezi liniovými manažery a jejich přímými podřízenými. Cílem by mělo být vytvoření pracovní kultury, v níž zaměstnanci budou vědět, že jejich nadřízení usilují o to, aby uspěli nejen v pracovním, ale i osobním životě.

Pouze 13 % organizací s formálními programy pružné práce měří úspěch těchto programů. Bez dostatku informací, které by prokázaly hodnotu programu pro organizaci, přitom hrozí ztráta zájmu a podpory ze strany nejvyššího vedení.

-kk-

Zdroj: Society for Human Resource Management - největší světová profesní organizace manažerů lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje Society for Human Resource Management
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace