Motivy - 2. díl Magické motivační minutky Ivo Tomana

Nyní se podíváme na Motivy. Určitě jste už viděli nebo četli nějaké kriminálky. Pokud poručík Columbo nebo jiný detektiv hledá vraha, co ho vždy zajímá nejdříve? Motiv. Důvod, proč to někdo udělal. Co ho k tomu motivovalo.

Ivo Toman, TAXUS International s.r.o.

Vždy máme nějaké motivy, které způsobují, že něco děláme. Přitom každého z nás motivuje něco jiného. Nadřízení často přemýšlí, proč jejich podřízení nejsou motivovaní k práci?   

Jenže oni jsou motivovaní! Každý člověk je nějak motivovaný. I ten, který v práci krade. On v práci není motivovaný, pak ale jde domů a každý den se „strhá“ na své zahradě. Nebo kutí v garáži, cvičí s činkami a chodí na ryby.

On je motivovaný, ale ne k tomu, co požaduje jeho nadřízený. Má prostě jiné motivy. Má jiný směr. Zapamatujte si slovo směr. Ještě se k němu mnohokrát vrátíme.

Motivace není jen o penězích

U silné motivace nejde vždy jen o peníze. Někteří lidé opouštějí jistotu zaměstnání a riskují své životy na objevitelských cestách. Jiní pracují pro charitu za pár drobných. A jiní slouží bohu. Další jdou do válek …

Ani úspěch se neměří jen penězi. Úspěch ve školství je o tom, kolik dětí dokážete připravit na život. V medicíně jde o to, kolika lidem pomůžete zdravotně.

V novinařině jde o to, jak dokážete informovat. Někdo sbírá známky, někdo je rybář. Úspěšní jste, pokud ve svém oboru vyniknete.

My všichni tedy máme nějaké motivy. Ta práce na zahrádce či v garáži, to cvičení s činkami i rybaření souvisí s vnitřní motivací. V zaměstnání do hry vstupuje i vnější motivace, která je mnohem slabší a navíc i krátkodobá. Vnější motivace je trvalá asi jako smrad. Vyvětráte a zmizí. 

V každém okamžiku si vybíráme z více možností, co právě budeme dělat.  Motivy jsou vnitřní síly s různou velikostí a různými směry. Znaménka + a − na obrázku ukazují, zda se vám dané činnosti líbí nebo nelíbí, když přemýšlíte, co s načatým večerem:

Co s načatým večerem

V dalších dílech si tu motivaci rozškatulkujeme a zjistíme, co funguje a co nefunguje. A jak to funguje.

Pokud chcete vědět více o lidské motivaci, sledujte další díly Magické motivační minutky Iva Tomana.

Vidíte to jinak? Napište mi do komentáře pod článek svůj názor. Váš Ivo Toman.
Články v sérii

Aktuální

Proč školní teorie motivace nefungují - 1. díl motivační minutky Ivo Tomana

Aktuální

Motivy - 2. díl Magické motivační minutky Ivo Tomana

Aktuální

Motivace k něčemu a od něčeho - 3. díl Magické motivační minutky Ivo Tomana

Aktuální

Čtyři typy motivace - 4. díl Magické motivační minutky Ivo Tomana

Aktuální

Kdy přijde nirvána? - 5. díl Magické motivační minutky Ivo Tomana