Průměrné mzdy v Česku - 1. čtvrtletí 2014

Vytisknout

Český statistický úřad zveřejnil údaje o vývoji průměrné mzdy v národním hospodářství a v jednotlivých odvětvích za 1. čtvrtletí roku 2014. Výše průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v 1. čtvrtletí činila 24 806 Kč, což je o 793 Kč (3,3 %) více než ve stejném období roku 2013.

V 1. čtvrtletí 2014 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 3,3 %, reálně se zvýšila o 3,1 %. Medián mezd činil 20 764 Kč,“ uvedl ČSÚ v tiskové zprávě.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,6 %, reálně o 3,4 %. V nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 2,2 %, reálně o 2,0 %. Ve srovnání s předchozí čtvrtletím činil růst průměrné mzdy v 1. čtvrtletí 2014 po očištění od sezónních vlivů 0,8 %.

Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období pouze o 0,2 %, reálně se tak mzda zvýšila o 3,1 %. Objem mezd vzrostl o 3,4 %, počet zaměstnanců o 0,1 %,“ uzavírá ČSÚ.

Analýzu Českého statistického úřadu a komentář v k vývoji trhu práce ve 1. čtvrtletí 2014 si můžete přečíst na této stránce. Přehled průměrných mezd v jednotlivých čtvrtletích od roku 2003 pak najdete zde.

-kk-

Zdroj: Český statistický úřad - Ústřední orgán státní správy České republiky. Zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely.
Zobrazit přehled článků ze zdroje Český statistický úřad
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace