Platforma vychází z jednoduchého východiska: pracovní život nemá končit automaticky dosažením určité věkové hranice. V době, kdy se diskutuje o zastropování věku odchodu do důchodu, považují zakladatelé platformy za důležité mluvit spíše o flexibilitě než o pevné hranici. U fyzicky náročných profesí má mít člověk možnost odejít dříve. U ostatních by měl mít možnost pokračovat, pokud chce a může.
Podle aktuálního průzkumu Randstad HR Trends 2026 přitom české firmy stále pracují s věkovou diverzitou jen omezeně. Celých 58 % společností nemá žádnou strategii řízení věkové diverzity a ani ji v nejbližší době neplánuje zavést. Konkrétní strategii zaměřenou na zaměstnance starší 55 let má pouze 9 % firem.
Zároveň ale firmy obecně posilují investice do vzdělávání zaměstnanců. Podíl zaměstnavatelů, kteří nabízejí školení, vzrostl meziročně ze 75 % na 80 %, a roste také význam mentoringu a koučování. Průzkum zároveň ukazuje, že starší zaměstnanci patří ve firmách k nejstabilnějším členům týmů a významně přispívají k firemní kultuře i předávání zkušeností mezi generacemi.
Právě tento paradox – rostoucí investice do zaměstnanců, ale minimální systematická práce se starší generací – chce nová platforma Práce bez hranic změnit.
„Maximální prodloužení aktivity každého člověka (ve smyslu práce) je nejen základním předpokladem úspěšného hospodářství České republiky, ale i důvodem pro nižší nároky našeho zdravotnictví a konec konců i pro šťastnější a zdravější život jednotlivců. Nejde zdaleka jen o číslovku, kdy budou moci lidé odcházet do důchodu. Jde o celou řadu předpokladů, důležitých proměnných a obecně i o nastavení české společnosti. Platforma Práce bez hranic si klade za cíl výrazněji přispět k těmto změnám, které považujeme za klíčové,“ uvádí Jiří Horecký, prezident KZPS ČR.
„Nemůžeme si dovolit přehlížet obrovský potenciál lidí ve věku 50+. V situaci, kdy nám stárne populace a zároveň chybí pracovní síla, je to zkrátka luxus, který si Česká republika nemůže dovolit. Nejde o to někoho nutit pracovat déle, ale dát lidem férovou šanci zůstat aktivní, pokud sami chtějí, a odstranit bariéry, které jim v tom dnes brání, ať už jde o přístup ke vzdělávání, flexibilní formy práce nebo návraty na trh práce. Platformu Práce bez hranic vnímám jako důležitou iniciativu, která propojuje zaměstnavatele, experty i veřejnou správu a pomáhá hledat konkrétní řešení pro moderní a flexibilní trh práce,“ říká ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka.
Platforma chce působit na zaměstnavatele i veřejnou správu a vstupovat do odborné i legislativní debaty o nastavení trhu práce. Zaměří se na systematickou práci s daty, vlastní dotazníková šetření mezi zaměstnavateli i zaměstnanci, podporu rekvalifikací a druhých kariér, sdílení příkladů dobré praxe i formulaci konkrétních doporučení směrem k veřejné správě.
Součástí aktivit budou odborné kulaté stoly, tematické konference a pravidelná komunikace prostřednictvím tiskových výstupů a newsletteru. Platforma se chce věnovat také tématu kombinace práce a důchodu a podmínkám, které umožní lidem zůstat aktivní tak dlouho, jak sami chtějí a mohou.
Projekt doplňuje web www.pracebezhranic.cz, který bude sloužit jako informační a odborná platforma. Práce bez hranic chce přispět k tomu, aby věk nebyl bariérou, ale přirozenou součástí pracovního života.
Na projektu spolupracují:
- Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR)
- Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS ČR)
- Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR)
- Svaz personalistů České republiky (SP ČR)
- Nadace Krása pomoci
- Age Management z.s.
- Randstad Česká republika
- Trexima, spol. s r.o.
- Nadační fond MODROBIOM
„Zkušenosti lidí ve věku 55+ představují pro podnikání významný, dosud nedostatečně využitý zdroj know-how, který se nedá vyčíst z učebnic. Pokud se podaří vytvořit prostředí, kde mohou své znalosti předávat firmám, startupům i mladým podnikatelům, vznikne přirozený most mezigeneracemi podnikatelů. Taková spolupráce může přinést hodnotu jak firmám, tak samotným expertům,“ říká Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka, AMSP ČR – Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.
„V podmínkách stárnoucí populace je podpora delší pracovní aktivity jedním z klíčových předpokladů ekonomické stability i dostatku pracovních sil. Nejde však o jednoduché téma – vyžaduje systematický přístup založený na datech, analýzách, prevenci, rozvoji dovedností a proměně pracovního prostředí i způsobu řízení lidí. Pokud dokážeme včas podporovat zdraví, celoživotní učení a férové pracovní podmínky bez předsudků vůči věku, získají zaměstnanci i zaměstnavatelé. Starší zaměstnanci nejsou problém, ale významná součást řešení,“ říká Jaromír Janoš, jednatel společnosti TREXIMA spol. s r.o.
„Naší dlouhodobou prioritou je, aby hlas zaměstnavatelů byl jasně slyšet v diskusi o setrvávání osob 50+ na trhu práce. Proto se dlouhodobě věnujeme tématu age managementu a přinášíme do praxe konkrétní řešení. Zároveň chceme vytvářet pracovní prostředí, kde mají zkušení profesionálové motivaci i podmínky zůstávat déle aktivní a předávat své know-how dalším generacím,“ okomentoval Petr Otáhal, prezident Svazu personalistů ČR.
Taťána Kuchařová, zakladatelka Nadace Krása pomoci: „V Nadaci Krása pomoci se dlouhodobě věnujeme tématu stáří. Pomáháme seniorům zůstat co nejdéle ve svém domácím prostředí, podporujeme organizace, které o ně pečují, a stojíme také po boku rodinám a pečujícím. Díky této zkušenosti dobře víme, jak důležité je myslet na budoucnost a připravit se na důstojné stárnutí.“
Kateřina Musilová, koordinátorka programu Zlatá práce: „V programu Zlatá práce pracujeme s lidmi, kteří přišli o zaměstnání nebo zvažují pracovní změnu po padesátce. Z praxe dobře víme, s jakými překážkami se při hledání práce setkávají, ale také co jim pomáhá uspět. Udržet si práci v období před odchodem do důchodu je přitom velmi důležité – pomáhá předcházet osamělosti i finanční nejistotě a podporuje fyzickou i psychickou kondici.“
„Investice do pracovní schopnosti napříč životním během zaměstnanců jsou klíčem k udržení ekonomického růstu, stability veřejných financí a dostatku pracovní síly v podmínkách stárnoucí populace. Podpora pracovní schopnosti zaměstnanců tedy není náklad, ale investice – organizace, které aktivně pracují s věkem a zdravím zaměstnanců, jsou stabilnější, výkonnější a připravené na budoucnost,“ uvedla Ilona Štorová, Age Management z.s.
„Cílem Nadačního fondu Modrobiom je svými aktivitami zvyšovat zdravotní gramotnost a tím přispívat k prodloužení délky života ve zdraví (healthspan), aby lidé měli motivaci zůstat co nejdéle aktivní a soběstační.Silné životní příběhy stoletých lidí v Modré zóně Nicoya na Kostarice nám ukázaly, že možnost pracovat i v tomto vysokém věku patří mezi klíčové faktory jejich dlouhověkosti a spokojeného života,“ říká Danka Eklová, Nadační fond MODROBIOM.